تهیه وسائل و مواد مصرفی پروژه ها را در کمترین زمان با سایت ایران نیو کمپ تجربه کنید
تهیه وسائل و مواد مصرفی پروژه ها را در کمترین زمان با سایت ایران نیو کمپ تجربه کنید
مدیریت بازرگانی

مدیریت بازاریابی در شرایط سخت از دید فیلیپ کاتلر

فیلیپ کاتلر و جان کالیسون راجع به مدیریت بازاریابی در شرایط سخت که در آن آشفتگی و عدم اطمینان، ویژگی بسیاری از صنایع، بازارها و شرکت ها است تحقیق کردند. طبق تحقیق این دو، شرایط سخت، به بخش عادی از محیط بازاریابی تبدیل شده است به ویژه با رکودهای اقتصادی پی در پی. طبق یافته های کاتلر و کالیسون، بازاریاب ها همیشه باید آماده مقابله با شرایط سخت و آشفتگی محیطی باشند. این دو محقق ۸ عامل را برای مقابله با شرایط سخت و تدوین استراتژی های بازاریابی در شرایط آشفته ، پیشنهاد کرده اند:

  1. از سهم بازار خود در بخش های اصلی بازار حفاظت کنید.

امروز، روز و زمان طمع ورزیدن نیست. تنها به حفظ سهم خود در بخش های اصلی بازار، بپردازید و آماده باشید تا با رقبایی که چشم طمع به اصلی ترین، سودآورترین و وفادار ترین مشتریانتان دوخته اند، مقابله کنید.

 

  1. در صورت امکان، به سهم بازار رقبای خود به شدت حمله کنید.

در شرایط سخت و آشفته، بسیاری از شرکت ها ضعیف می شوند و فرصت بیشتری برای حمله به سهم بازار آنها، برای شرکت های قوی ایجاد میشود. همه شرکت ها، بر سر سهم بازار بیشتر، در حال جنگ اند. کاهش شدید بودجه های بازاریابی و نیروهای فروش، نشانه ی بسیار قوی از ضعیف شدن یک رقیب و تحت فشار قرارگرفتن آن هستند. به محض مشاهده ضعف رقبا، به سهم بازار آن به شدت حمله کنید و مشتریان آنها را به مشتریان اصلی خود اضافه کنید.

 

  1. تحقیقات بازاریابی خود را افزایش دهید.

زیرا در این شرایط ، نیازها و خواسته های مشتریانتان به شدت تغییر می کند. در شرایط رکود اقتصادی و آشفتگی بازارها، هرکسی به نوعی تحت فشار است. در نتیجه، نیازها و خواسته های اکثر مشتریان- حتی مشتریان اصلی خود که فکر می کنید آن ها را به خوبی می شناسید- به شدت تغییر می کند.

بنابراین، بیش از هر زمانی، به مشتریانتان نزدیک شوید و نیازها و خواسته هایشان را بیشتر بررسی کنید. آگه باشید که دوران آزمون و خطا در تحقیقات و خلق پیام های بازاریابی به سر رسیده است.

 

  1. در صورت امکان بودجه بازاریابی خود را افزایش دهید یا حداقل، آن را کاهش ندهید.

در زمانی که رقبا چشم طمع به مشتریان اصلی شما دوخته اند، کاهش بودجه ی برنامه های بازاریابی ای که این گروه از مشتریان را هدف گرفته اند، به هیچ وجه فکر خوبی نیست. در حقیقت، بهتر است از بودجه برنامه های بازاریابی که مشتریان معمولی یا جدید را هدف می گیرند، بکاهید و به بودجه بازاریابی مشتریان اصلی خود اضافه کنید. امروز، روز دو دستی چسبیدن به مشتریان اصلی است.

  1. بر عادی بودن روزهای شرایط شرکتتان و ارزش های اصلی خود تمرکز کنید.

وقتی که شرایط سخت و آشفته به تمامی فعالان در حوزه بازاریابی لطمه می زند، مشتریان حواسشان را بیشتر جمع می کنند و اعتمادشان به بیشتر شرکت ها را از دست می دهند. در این حین، مشتریان به عادی و ایمن بودن محصولات و خدمات شما، به طور ویژه ای توجه می کنند. بنابراین، برای جلب اعتماد مشتریان و ثابت کردن عادی بودن شرایط شرکت، هرکاری که از دستتان بر می آید، انجام دهید.

  1. برنامه های غیر ضروری را کنار بگذارید.

بودجه ی بازاریابی، چه در شرایط خوب و چه در شرایط بد، در حال کاهش و تحت فشار است. اگر قرار است کسی برنامه های بازاریابی غیر ضروری را تشخیص بدهد و حذف کند، بهتر است آن آدم، خود شما باشید تا کس دیگری. اگر شما حواستان نباشد، کسان دیگری وارد عمل می شوند و مدیران ارشد شرکت را متقاعد می کنند که باید بودجه بازاریابی را کاهش داد.

  1. برند ها و محصولات تجاری اصلی خود را با تخفیف عرضه نکنید.

ارائه تخفیف برای برند های تجاری اصلی و سودآور شما، دو پیغام را به بازار منعکس می کند. اول اینکه قیمت های ما قبل از این بالا بوده اند، و درصورت قطع تخفیف و بازگشت قیمت ها به حالت اولیه، محصولات دیگر ارزش خریدن ندارند (چون ارزش واقعی شان، کم تر از قیمت شان است). اگر می خواهید مشتریان اقتصادی و صرفه جو را جذب کنید، این راهش نیست. راهش این است که برند تجاری جدیدی و با قیمت کمتری را خلق کنید. این کار، باعث می شود که مشتریان حساس به کیفیت، همچنان به شما مراجعه کنند و قیمت های بالایی را برای محصولات و برند های تجاری با کیفیت شما بپردازند. به خاطر داشته باشید که بعد از فروکش کردن بحران و عادی شدن اوضاع، باید راجع به ادامه دادن یا قطع کردن عرضه ی محصولات ارزان تر، فکر کنید.

  1. برندها و محصولات تجاری قوی را قوی تر کنید و برند های تجاری ضعیف تر را کنار بگذارید.

شرایط بحرانی، شرایطی نیست که بخواهید روی برند های تجاری فرعی یا محصولات ضعیف یا آنهایی که مشتریان چندانی ندارند، سرمایه گذاری کنید. به یاد داشته باشید که هیچ وقت نمی توان گفت که یک برند و محصول تجاری به قدر کافی، قوی شده است. بخصوص اگر در شرایط بحرانی باشید.

در این هنگام، توجه به برخی از نکات در زمینه بازاریابی بسیار حائز اهمیت میشود. بنابراین تسلط بر اصول بازاریابی بسیار مهمتر از قبل است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *