تهیه وسائل و مواد مصرفی پروژه ها را در کمترین زمان با سایت ایران نیو کمپ تجربه کنید
تهیه وسائل و مواد مصرفی پروژه ها را در کمترین زمان با سایت ایران نیو کمپ تجربه کنید
ضدعفونی کننده هوا

همه چیز درباره پاکسازی دست و محیط

اقدامات شدید بهداشتی و پاکسازی دست و محیط، برای کارگاه ها و کارخانه هایی که برای اقتصاد کشور و تامین نیازهای مردم در این روزها با وجود شیوع ویروس کرونا مشغول به کار هستند از اهمیت بالایی برخوردار است. اما نباید این فعالیت ها خود، راهی برای گسترش ویروس باشند. بنابراین استفاده از مواد ضدعفونی کننده، چه برای دست، چه برای سطوح مختلف و چه برای هوا در کارگاه ها و کارخانه ها بسیار ضروری است.

در ادامه چند نوع ضدعفونی کننده های مناسب را برایتان معرفی کرده ایم.

  • الکل های صنعتی

یکی از پراستفاده‌ ترین ضدعفونی‌کننده‌ ها الکل‌های صنعتی هستند. به نظر می‌رسد که این الکل‌ها برای پاکسازی دست و از بین‌بردن میکروب‌ها و باکتری‌ها کارآمد باشند. اتانول، ایزوپروپانول و پروپانول محلول‌های حاوی الکل هستند که برای ضدعفونی‌کردن سطح پوست استفاده می‌شوند. الکل باعث از بین ‌رفتن ساختار پروتئین‌ها و انعقاد آنها می‌شود؛ همین باعث می شود که الکل انتخاب مناسبی برای مقابله با طیف وسیعی از باکتری ها و ویروس ها باشد. البته اگر محلول مورداستفاده فقط از الکل تشکیل شده باشد و هیچ ماده یا ترکیب دیگری در آن نباشد، کارایی آن برای مقابله با میکروب‌ها کمتر می‌شود؛ زیرا در نبود آب، ساختار پروتئین‌ها آن‌طور که باید و شاید از بین نخواهد رفت.

به همین دلیل است که در الکل‌های ضدعفونی‌کننده، معمولا بین ۶۰ تا ۹۵ درصد محلول متشکل از الکل است و درصد باقی‌مانده، به آب و ترکیب‌های دیگر تعلق می‌گیرد.

ضدعفونی الکلی 300x176 - همه چیز درباره پاکسازی دست و محیط

بی‌تردید الکل، خاصیت میکروب‌کشی قابل ‌ملاحظه‌ای دارد، اما اشکالی که وجود دارد این است که الکل برای سلامت پوست خوب نیست و استفاده مکرر از آن باعث میشود رطوبت پوست از بین رفته و پوست خشک شود . همین امر ممکن است به ترک ‌خوردن سطح پوست هم منجر شود. خشکی بیش از حد پوست و ترک‌خوردگی آن، احتمال منتقل‌شدن ویروس را بیشتر می‌کند.

بنابراین استفاده از الکل برای تمیز و ضدعفونی کردن دست‌ها با محدودیت‌هایی همراه است؛ مگر آنکه با اضافه‌کردن روان‌کننده و نرم‌کننده به محلول موردنظر از پیامدهای یاد شده پیشگیری شود.

به گزارش مدیکال دیلی، انتخاب ضدعفونی‌کننده مؤثر، بسیار اهمیت دارد و به عقیده پزشکان امریکایی بهترین مواد ضدعفونی‌کننده دست، مواد حاوی الکل هستند.

 

حتما بخوانید : ماسک ها و انواع آنرا بهتر بشناسیم

 

  • ضدعفونی کننده هوا و محیط

در سال 1928، یک مطالعه نشان داد که میکروب‌های موجود در هوا می‌توانند با استفاده از مایع سفید کننده رقیق، کشته شوند. یک ماده ضدعفونی کننده هوا باید به عنوان یک هواساز و یا بخار با غلظت کافی در هوا پراکنده شود تا بدین طریق تعداد میکروب‌های عفونی قوی موجود در هوا را به میزان قابل توجهی دهد.

تری ‌اتیلن گلیکول (Triethylene glycol) یکی از ضدعفونی کننده‌های موثر برای هوا در محیط ‌های آزمایشگاهی کنترل شده است ولی با دقت بسیاری باید انجام شود تا باعث مسمومیت یا خفگی نشود.

کننده هوا 300x200 - همه چیز درباره پاکسازی دست و محیط

  • ضدعفونی کننده دست

محصولات ضدعفونی‌کننده انتخاب مناسب دیگری برای تمیزکردن و پاکسازی دست ‌ها هستند. به‌ طور کلی، دو نوع ضدعفونی‌کننده دست موجود است: ضدعفونی‌کننده الکلی و ضدعفونی کننده بدون الکل . برای تهیه مواد ضدعفونی کننده بدون الکل معمولا از مواد ضدعفونی‌کننده‌ای نظیر بنزالکونیوم کلراید (Benzalkonium Chloride) یا تریکلوزان (triclosan) استفاده می‌کنند.

از مزایای مواد ضدعفونی کننده بدون الکل نسبت به ضدعفونی کننده الکلی میتوان به دو مورد زیر اشاره کرد:

اول آنکه قابل‌اشتعال نیستند

دوم احتمال آنکه به پوست آسیب برسانند کمتر است

همچنین این را هم باید درنظر داشت که غلظت ترکیب‌های مورداستفاده در ضدعفونی کننده های بدون الکل، باید به حد معینی برسد؛ در غیر این صورت، برای محافظت از پوست در مقابل ویروس‌های مهلکی نظیر کرونا کارایی نخواهند داشت.

 

همین الان ضدعفونی کننده دست استاندارد با قیمت مناسب میخرم

 

کارایی مواد ضدعفونی‌کننده دست :

کارایی این مواد وابسته به عواملی است. مهم‌ترین این عوامل عبارت‌اند از:

  • در طی هربار استفاده از این مواد ، چه میزان از آنرا به دست خود میزیم.
  • مواد ضد عفونی کننده دست چه مدت روی دست ما میماند.
  • در طی یک روز چند بار از آنها استفاده میکنیم.
  • ویروس یا میکروبی که روی دست ما است به چه میزان در برابر این مواد آسیب پذیر است.

با در نظر گرفتن این عوامل، میزان کارایی مواد ضدعفونی کننده متفاوت است و درواقع این موضوع به خود ما هم بستگی دارد که با استفاده ی مناسب از این مواد، بیشترین میزان کارایی را از آنها بگیریم.

ضدعفونی دست 300x209 - همه چیز درباره پاکسازی دست و محیط

در حالت کلی، در هنگام شستن و پاکسازی دست‌ها با ضدعفونی‌کننده، این مواد باید بین ۲۰ تا ۳۰ ثانیه، به  ‌طوری ‌که تمامی نقاط دست‌ها اعم از بین انگشتان و زیر ناخن‌ها با محصول موردنظر تماس پیدا کند ، روی دست بماند و پس از آن دست‌ها در معرض هوا کاملا خشک شوند. با این کار تعداد باکتری‌ها، قارچ‌ها و برخی انواع ویروس‌های غلاف‌دار سطح پوست (مثل ویروس آنفولانزا نوع A) به ‌طور قابل‌ ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند.

بررسی‌های صورت‌گرفته حاکی از آن بوده است که استفاده از محصولات ضدعفونی‌کننده در اداره‌ها و بیمارستان‌ها، کمک شایانی به پیشگیری از شیوع بیماری های عفونی کرده است. همین موضوع به‌خوبی گویای کارایی این محصولات است.

میزان اثربخشی الکل هنگامی که محلول با ماده شوینده لوریک اسید (صابون نارگیل) ترکیب شود، بسیار بیشتر می‌شود. میزان تاثیر 29.4٪ اتانول با اسید دودکانوئیک (Dodecanoic acid) در برابر طیف گسترده‌ای از باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها بسیار قابل توجه است.

 

گردآورندگان : احسان قاضی زاده – سلاله حسینی

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *